Dedykowane IP vs. Współdzielone IP

5 października 2016
EmailLabs

Wielu z naszych klientów korzysta już Dedykowanego adresu IP. Wykupienie go zalecamy wszystkim, którym zależy na jak najwyższej dostarczalności i niezawodności wysyłki. Ten artykuł przeznaczony jest głównie dla wszystkich osób, które nie miały jeszcze przyjemności skorzystania z Dedykowanego adresu IP.

CZYM JEST ADRES IP?

W dużym skrócie adres IP to unikalny numer przypisany do serwera. Jest on niezwykle istotny w przypadku serwerów SMTP, ponieważ dostawcy usług pocztowych przypisują do danego adresu reputację, która z kolei ma wpływ na dostarczalność wiadomości. Nasze wiadomości możemy wysyłać ze współdzielonego lub dedykowanego adresu IP.

WSPÓŁDZIELONY ADRES IP

Adres współdzielony to taki, z którego korzysta wielu użytkowników. Niesie to za sobą szereg konsekwencji. Poniżej najważniejsze z nich.

Wspólna reputacja wszystkich nadawców – Jeśli wiesz, że dzielisz swój adres IP z zaufanymi użytkownikami, którzy przestrzegają dobrych praktyk mailingu możesz być względnie spokojny o swoją wysyłkę. Jednak wystarczy jedna czarna owca aby dostawcy zmniejszyli reputację i dostarczalność dla całej grupy użytkowników. Dodatkowo nawet jeden lub dwa mailingi, mogą sprawić, że wszystkie maile z współdzielonego adresu IP zaczną wpadać do SPAMu. Czy wiesz, z kim dzielisz swój adres IP?

Wspólna obecność na czarnych listach – Czarne listy to zbiór zablokowanych adresów IP i/lub domen. Jeśli Twój współdzielony adres znajdzie się z czyjegoś powodu na czarnej liście, to Twoje wiadomości nie będą wcale dostarczane do adresatów. A proces usunięcia z czarnej listy jest uciążliwy i czasochłonny.

Kolejkowanie wiadomości – Jeśli, któryś z Twoich „sąsiadów” zdecyduje się na jednorazową dużą wysyłkę np. kilkuset tysięcy e-maili, to istnieje duże ryzyko, że Twoje wiadomości trafią do kolejki i będą dostarczane z opóźnieniem. Polska to niezwykle specyficzny rynek e-mail, w którym wciąż większościowy udział mają polscy operatorzy (Wp, Onet, o2, Interia). Każdy z operatorów limituje liczbę wiadomości e-mail przyjmowanych z danego adresu IP w ciągu godziny. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku firm wysyłających dużo wiadomości transakcyjnych, które powinny być dostarczone w przeciągu sekund.

Nieprawidłowe segregowanie wiadomości – Duża wysyłka wiadomości marketingowych z jednego adresu e-mail może spowodować, że automatyczne filtry operatorów będą klasyfikować wszystkie wiadomości do tej samej zakładki np. oferty. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla użytkowników wysyłających e-maile transakcyjne, które powinny lądować w skrzynce głównej klientów.

DEDYKOWANY ADRES IP

Dedykowany adres IP to taki, który przeznaczony jest tylko dla jednego użytkownika. Poniżej informacje dlaczego i kiedy warto z niego korzystać.

Brak ryzyka – Dzięki dedykowanej infrastrukturze z nikim nie dzielisz wysyłki. Żaden użytkownik nie będzie miał wpływu na Twoją dostarczalność, a Ty nie poniesiesz ryzyka, że ktoś inny zniweczy cały Twój wysiłek związany z budowaniem dobrej marki w świecie mailingu.

Samodzielność – Jako posiadacz dedykowanego adresu IP, samodzielnie dbasz o reputację, a co za tym idzie dostarczalność jest uzależniona tylko od Twoich działań. Jeśli przestrzegasz praktyk dobrego mailingu, testujesz swoje kreacje i regularnie czyścisz bazy, to możesz być niemalże pewnym sukcesu.

Brak kolejkowania – To ty decydujesz ile wiadomości wysyłasz w danym momencie ze swojego serwera. Dzięki temu możesz uniknąć kolejkowania wiadomości. Naturalnie wysyłka wiadomości transakcyjnych i marketingowych z tego samego adresu może doprowadzić do opóźnień. Jako posiadacz dedykowanego IP możesz rozdzielić wysyłkę na dwa osobne adresy IP, co wyeliminuje problem.

Personalizowany DKIM – DKIM to jeden z kluczy, który zabezpiecza przed phishingiem wiadomości oraz pozytywnie wpływa na dostarczalność. Gdy skierujemy DKIM na własną domenę, dobra reputacja nadawcy zostanie przypisana do naszego adresu IP jak i domeny. Dzięki temu po zmianie serwera/usługodawcy praktycznie od razu będziemy mogli cieszyć się wysoką dostarczalnością.

PODSUMOWANIE

Teraz już wiesz dlaczego dedykowane IP pozytywnie wpływa na dostarczalność wiadomości e-mail. Jeśli zależy Ci na najlepszej dostarczalności oraz na tym aby praca, którą poświęcasz na mailing nie szła na marne, to skontaktuj się z naszym konsultantem i na własnej skórze sprawdź jak działa dedykowane IP.

Pozdrawiam,
Michał Walachowski

Michał LinkedIn Poszukujesz wsparcia w kwestii dostarczalności e-mail? Skontaktuj się ze mną, z przyjemnością pomogę!

E:m.walachowski@emaillabs.io T: +48 506 760 461