Gazeta.pl nowym providerem pocztowym

5 sierpnia 2015
EmailLabs

Gazeta.pl

Od kilku tygodni użytkownicy usług pocztowych w serwisie Gazeta.pl otrzymują wiadomość od administratorów z informacją o zbliżającym się uruchomieniu nowej poczty. Jednak dopiero po kliknięciu w odpowiedni link ich adres zostanie przeniesiony, a wszystkie osoby, które nie zrobią tego do połowy sierpnia utracą swoje konto. Jakie będą konsekwencje tych zmian dla polskiego rynku e-mail?

Zacznijmy od przypomnienia, że współpraca Gazety.pl z Gmailem trwała od 2008 roku i od dłuższego czasu widać było rozbieżności i napięcia między serwisem a providerem. Zaskakująca informacja o zmianie może wynikać z nagłej decyzji potentata z Mountain View, który do listopada chce całkowicie zakończyć współpracę. Już teraz wiadomość o przeniesieniu poczty odbiła się szerokim echem na forach Gazety.pl, a sama treść wiadomości wzbudziła negatywne odczucia wśród wielu użytkowników.

„Google wycofuje się ze świadczenia usługi Google for ISP, dzięki której mogliśmy udostępniać rozwiązanie Gmail użytkownikom G.pl i Gazeta.pl. Usługę nowej poczty świadczyć będzie Agora S.A., a naszym partnerem technologicznym jest DreamLab” – tak skomentował te zmiany jeden z administratorów serwisu Gazeta.pl.

Już teraz sama wiadomość o przeniesieniu poczty odbiła się szerokim echem na forach Gazety.pl, a zwłaszcza jej treść, która wzbudziła negatywne odczucia wśród wielu użytkowników.

Gazeta.pl treść maila

Nowy provider – nowe zasady

Przede wszystkim taka zmiana sprawia, że Gazeta.pl dołączy do WP.pl, Onetu, Interii i o2.pl, jako jeden z największych polskich providerów pocztowych. Według badań MegaPanel PBI/Gemius z marca 2015 roku jest to najmniejszy z serwisów pocztowych, ale z dużym potencjałem w liczbie osób odwiedzających samą witrynę Gazeta.pl.

Gazeta.pl dane statystyczne

Wprowadzenie nowego usługodawcy na rynek sprawi, że tworząc kreacje e-mailowe będziemy musieli odpowiednio dostosowywać je do zasad nowego serwisu pocztowego. Zapewniono już, że nowa poczta będzie również dostępna na urządzeniach mobilnych. Dlatego warto założyć konto testowe w nowym serwisie, aby przed każdą wysyłką sprawdzać, jak wyświetlają się kreacje e-mail.

Zmiany w Twoich bazach

Dodatkowo zmiana ta wpływa także na kontakty adresowe już zgromadzone w dotąd zebranych bazach danych. Przenoszenie przez Gazetę.pl jedynie adresów osób, które kliknęły w link uszczupli wiele grup o dużą liczbę użytkowników. W związku z tym w listopadzie należy zwrócić szczególną uwagę na aktualizację baz i odpowiednio nimi zarządzać. Uchroni to przed wysyłką wiadomości do nieaktywnych adresów e-mail, a w związku z tym zabezpieczymy się przed twardymi odbiciami (hardbounce). Pamiętajmy o tym zwłaszcza, że ponawianie wysyłki do tych osób w zdecydowany sposób wpływa na reputację u providera i dostarczalność wiadomości. W konsekwencji brak porządku w bazach, wysyłka do nieaktywnych adresów może przełożyć się na blokadę wysyłki u providera.

Dlatego warto w najbliższym okresie szczególnie przyjrzeć się działaniom skierowanym do użytkowników poczty w Gazeta.pl i G.pl. My wraz ze startem nowego serwisu będziemy analizować jego zasady i sprawdzać dostarczalność wiadomości. O wynikach naszych działań będziemy informować Was na bieżąco.

Testuj wysyłkę przez EmailLabs

Pozdrawiamy,
Zespół EmailLabsTM

EmailLabsTM nie jest w żaden sposób powiązany, lub sponsorowany przez usługi takie jak Gazeta.pl. Logo Gazeta.pl jest zastrzeżonym znakiem handlowym Agora S.A.

Tags: Gazeta.pl, Gmail,